Олег Медвєдев: Від 30 до 40% виборців ще не визначились, за кого голосувати

Дискусія «Тиранія виборів: сучасний суб’єкт та політика» є одним із заходів у низці подій відкритого міжнародного проекту, який щорічно проводить Українська Асоціація Психоаналізу спільно з Міжнародним інститутом глибинної психології «Психоаналітична весна 2018».

Основні теми дискусії: лібералізм суспільства і незадоволеність зробленим вибором, сучасні політтехнології та їхній вплив на політичний вибір суб’єкта, внутрішні та зовнішні фактори, що впливають на вибір суб’єкта, ідеологія суспільства й тиранія вибору.

У заході взяли участь відому українські та зарубіжні політтехнологи, психоаналітики, філософи та соціологи.

Філософ, соціолог, представниця Люблянської школи теоретичного психоаналізу, науковий співробітник факультету права в Інституті кримінології при Університеті Любляни (Словенія) Рената Салєцл зазначила, що вибір людини стає все більше обмеженим з розвитком технологій. «У сенсі політичного вибору треба розуміти, що люди зазнають все більше маніпуляцій. На мою думку, політичні вибори змінюються і все частіше ми стикаємося з впливом на нас. Усе менше і менше людей, які роблять свій власний вибір не під впливом ілюзій», – сказала вона.

«Люди стають циніками в політичному виборі і тому не дивно, що їхня злість і гнів направляється на підтримку комедіантів і обираються люди, які не причетні до політики», – додала Р.Салєцл. Вона зазначила, що ЗМІ «бомбардують виборців різними видами тривоги». «Люди вражені цим, вони стають депресивними, тривожними, коли вони перебувають в стані тривоги, вони часто шукають лідерів, які можуть їх заспокоїти, які не демонструють сумнівів», – зауважила Р.Салєцл.

«Соціологічні дослідження показують, що на наступних президентських виборах вибір буде достатньо складним. Я, можливо, вперше за свою доволі тривалу практику не можу передбачити, хто буде переможцем президентських виборів. Якби я, наприклад, точно знав пару у другому турі, можливо, спрогнозував би, хто переможе і яка ймовірність перемоги того чи іншого кандидата. Але на сьогодні ситуація така, що і цю пару спрогнозувати дуже важко. В 2014, в 2010 і в 2004 роках, і навіть в 1999 році все прогнозувалося доволі легко і результат виборів був більш-менш очевидним… Ми на сьогодні, за різними опитуваннями виборців, маємо від 30 до 40% тих, хто не визначився зі своїм вибором і не знає, за кого буде голосувати. Ми також маємо складну ситуацію з рейтингами», – сказав політтехнолог, журналіст Олег Медведєв.

Він зазначив, що в Україні також спостерігається попит «на клоунів, блазнів, музикантів, тобто всіх тих, кого називають несистемними політиками».

«Я б порадив тим, хто іде сьогодні на вибори, не сподіватися лише на ЗМІ і на створення належного, але не дуже реалістичного образу себе. Я б порадив їм поєднувати те, чим займається психоаналіз, а психоаналіз займається раціоналізацією підсвідомого, тобто раціоналізувати, говорити з виборцями, раціоналізувати наші страхи… Має бути аргументована раціоналізація вибору», – сказав доктор філософських наук, професор, завідувач відділу філософії культури, етики та естетики Інституту філософії НАН України Євген Бистрицький.

Категорії: Новини

Опублікуйте ваші думки

Закрити

Приєднатись

Чи хотіли б ви побачити наш новий відкритий офіс? Будь ласка, заповніть форму, і наш менеджер зв'яжеться з вами якнайшвидше.