«Ейдос»: найпоширеніші порушення у звітах політичних партій – відсутність звітування як такого, анонімні внески і приховування інформації

Голова Центру політичних студій та аналітики «Ейдос» Віктор Таран назвав найпоширеніші порушення у звітах політичних партій. Результати дослідження громадських активістів були представлені в рамках проекту БПП «Солідарність» «Відкритий офіс».
«Найпоширеніше порушення – не всі партії подають звіти. На сьогодні 79 партій, які є так званими “пустишками”, не подали жодного звіту»,- сказав Таран.
За його словами, на сьогодні закон передбачає невеликий штраф за те, що партії не подають звітів. «Можливо, треба змінити закон, щоб Мін’юст мав право порушувати питання про скасування свідоцтва про реєстрацію тих партій, які систематично не подають звіт протягом року, тому що по суті партія не працює. Це може бути певним індикатором і дозволити поступово очищувати політичну систему від фейкових партій», – додав Таран.
Ще одним порушенням є внески на рахунки партії від анонімних осіб. «Ми бачимо, що вноситься фінансовий звіт, але прізвища, ім’я та по батькові особи немає. На жаль, в Україні дуже мало судових рішень про те, що ці внески були конфісковані. Факт залишається фактом – дуже багато партій продовжують підтримувати анонімні внески»,- сказав Таран.
Також, за його словами, типовим порушенням є внески від іноземних компаній. «Навіть торік і «Аграрна партія», і партія «Батьківщина» продовжували отримувати внески від іноземних компаній з Кіпру чи інших офшорних зон»,- додав він.
Одним з типових порушень є також приховування працівників секретаріатів. «Ми побачили атипову кількість працівників секретаріатів, коли партія показує 2,3, 5 працівників. Ми розуміємо, що це неможливо і працює набагато більше людей. Ці проблеми були у всіх політичних партій, але згодом партії продемонстрували різкий ривок і, принаймні, з парламентськими партіями, окрім Опозиційного блоку, на сьогодні проблем немає»,- зазначив Таран.
Він також назвав серед типових порушень відсутність банківських рахунків, особливо це стосується місцевих осередків партій. «Ми розуміємо, що якщо є обласний осередок, міські осередки і районні, вони здійснюють якимось чином свою фінансову діяльність, але якщо рахунків немає, то ми не бачимо, яким чином проходять ці фінансові звіти. Очевидно, це тіньове фінансування»,- сказав В.Таран.
Крім того, він назвав типовими порушеннями партій приховування спонсорської допомоги, завищення видатків, заниження і приховування витрат, обіг необлікованої готівки.
«Для повноцінної реформи партійних фінансів потрібно 8-10 років. Поки що ми фіксуємо проблеми, вказуємо на них, і наступні кілька років мають стати часом для формування судової та юридичної практик»,- сказав В.Таран.

Категорії: Новини

Опублікуйте ваші думки

Закрити

Приєднатись

Чи хотіли б ви побачити наш новий відкритий офіс? Будь ласка, заповніть форму, і наш менеджер зв'яжеться з вами якнайшвидше.